Skip to content
بایگانی سال ۱۳۹۸

یادداشت‌های پراکنده سال ۱۳۹۸

کتاب تازه رضا مرادی غیاث آبادیانتشار کتاب دانشنامه دانش‌آموز: (۸ مرداد ۱۳۹۸) تازه‌ترین کتاب نگارنده با عنوان «دانشنامه دانش‌آموز» و با محتوایی متفاوت از دیگر کتاب‌های او منتشر شده است. این دانشنامه منبع و مرجعی علمی برای نوجوانان و دانش‌آموزان خواهد بود تا بتوانند پاسخ کنجکاوی‌ها و پرسش‌های خود از جهان هستی و محیط پیرامونی را در آن بیابند و از بینش و دانش‌های پایه و دانستنی‌های بنیادینی که برای رشد علمی و آگاهی اجتماعی بدان نیاز دارند، برخوردار شوند. دانشنامه دانش‌آموز ابزار علمی مناسبی برای کشف استعدادهای نهفته کودکان و نوجوانان است که اهمیتی فراتر از آموزش دارد. این کتاب محصول این علاقه نگارنده بوده که همواره تمایل داشته کتاب مفیدی برای دانش‌آموزان تهیه کرده باشد. پیشکشی به کودکان و نوجوانان امروز و ادای دینی به دوران پربار کودکی و نوجوانی خود و به روزگاران خوبی که سپری شدند و دیگر هرگز تکرار نشدند. متن و تصاویر کتاب از چند مأخذ انگلیسی‌زبان که مشخصات آنها در کتاب قید شده، برداشت و ترجمه شده و مناسب با نیازهای دانش‌آموز ایرانی ویرایش گردیده و مطالب و تصاویر تازه‌ای به آنها اضافه شده است.

مرادی غیاث‌آبادی، رضا، دانشنامه دانش‌آموز، ۱۳۹۸، ۹۶ صفحه، قطع بزرگ ۳۰×۴۲ سانتیمتر.

کتاب باستان شناسی شاهنامه نوشته رضا مرادی غیاث آبادیانتشار کتاب باستان‌شناسی شاهنامه: (۸ مرداد ۱۳۹۸) کتاب «باستان‌شناسی شاهنامه و دو گفتار دیگر پیرامون شاهنامه و فردوسی» منتشر شد. در این کتاب، چگونگی زندگی انسان به روایت داستان‌های آغازین شاهنامه و مقایسه آنها با دوره‌های باستان‌شناختی بررسی شده‌اند. نگارنده بر این گمان است که بخش‌های اولیه شاهنامه از دیباچه و داستان کیومرث تا داستان فریدون، یک دوره روایی از داستان آفرینش و سیر تغییر و تطور و شکل‌گیری تمدن بشری است. در داستان آفرینش و سیر تمدن شاهنامه فردوسی، جنگ و ستیزی میان خدایان و نیروهای آسمانی در نمی‌گیرد. شخصیت‌های اسطوره‌ای با توانایی‌های خارق‌العاده و فرا زمینی در آن جایی ندارند. هر چه هست، سرگذشتی از رشد فرهنگی و تمدنی و دستاوردهای زندگی انسان در گذر زمان است. سرگذشتی که در لفاف و پوسته‌ای داستانی پیچیده شده است. دو ویژگی ممتاز دیگر شاهنامه در این است که کتابی غیر دینی است و در آن به هیچ مذهبی اعتنا نشده است. در شاهنامه همچنین مردمان و جوامع و اقوام دیگر خوار و تحقیر نشده‌اند و در آن نشانه‌ای از برتری‌جویی‌های نژادی یا قومیتی یا زبانی یا دینی به چشم نمی‌خورد. محتوای این کتاب پیش از این به اشکال مختلف در سایت پژوهش‌های ایرانی(+) و نیز در چند نشست عمومی و برنامه رادیویی بیان شده بود.

مرادی غیاث‌آبادی، رضا، باستان‌شناسی شاهنامه و دو گفتار دیگر پیرامون فردوسی و شاهنامه، ۱۳۹۸، ۸۰ صفحه.

کتاب دروغی که بزرگ شدانتشار کتاب دروغی که بزرگ شد: (۸ مرداد ۱۳۹۸) ترجمه کتاب مهم و ارزنده «دروغی که بزرگ شد: جعل فرهنگ شرق نزدیک باستان» پس از چند سال پیگیری و رفع مشکلات و موانع عدیده منتشر شد. این کتاب نوشته اسکار وایت موسکارلا است و در آن به حجم وسیع آثار باستانی جعلی در ایران و منطقه خاورمیانه پرداخته شده است. در این کتاب همچنین نمونه‌های فراوانی از آثار تقلبی موجود در موزه‌ها و مجموعه‌های خصوصی معرفی شده که ساخته و پرداخته شبکه‌های بانفوذ و قدرتمند دلالی اشیای شبه‌عتیقه هستند. آثاری همچون برخی سنگ‌نگاره‌های هخامنشی، جام‌های طلایی و ظروف هخامنشی، جام‌های طلایی مارلیک و املش، اشیای نقره‌ای غار کلماکره لرستان، زیورآلات طلایی زیویه، اشیای جعل شده برای انتساب هویت زرتشتی و یهودی به برخی محوطه‌های باستانی، و بسیاری آثار دیگر که هر شخص منصف و واقع‌گرایی را که نخواهد ساده‌دلانه تحت تأثیر تبلیغات رسانه‌های وابسته به مال‌فروشان قرار گیرد، حیران می‌کند. موسکارلا علم باستان‌شناسی را در عمل نوعی فعالیت دلالی و بازاری آنهم از نوع فریبگرانه و مجرمانه آن قلمداد می‌کند. کتاب «دروغی که بزرگ شد»، می‌بایست یکی از کتاب‌های اساسی‌ای باشد که هر کسی که دستی در امور باستان‌شناسی و مطالعات باستانی و موزه‌داری و تاریخ هنر دارد، آنرا مطالعه کرده و مرتباً بدان رجوع کند. در باره این کتاب قبلاً مطلبی نوشته بودم(+).

ماسکارلا، اسکار وایت، دروغی که بزرگ شد: جعل‌سازی فرهنگ‌های باستانی خاور نزدیک، ترجمه صمد علیون، انتشارات بنیان‌اندیشی شرق میانه، چاپ اول، ۱۳۹۸، ۶۶۸ صفحه.web analytics