Skip to content
 

سنگواره دایناسور نبود، لاشه سگ بود!

روز گذشته منابع خبری از کشف دایناسور پرنده یا موجودی عجیب‌الخلقه در روستاهای اطراف مشگین‌شهر گزارش دادند. این اخبار و گزارش‌ها به فراوانی در رسانه‌های گوناگون فارسی‌زبان در داخل و خارج از کشور منتشر شدند.

برای نگارنده عجیب است که از یابندگان این موجود به عنوان قاچاقچی یاد شد و اتکای خبری رسانه‌ها نیز عمدتاً بر همین نکته بود. در حالیکه چنانچه این خبر درست می‌بود، می‌بایست از آن یابندگان بخاطر نقشی که در توسعه و تحول تاریخ دانش دیرین‌شناسی داشته‌اند. تقدیر به عمل می‌آمد.

این موجود عجیب‌الخلقه چیزی نیست جز اسکلتِ نصفه و کمر به بالای یک سگ (یا یکی از سگ‌سانان همچون گرگ یا روباه) که دنباله ستون فقراتش به مانند دم آویزان شده است. روی لاشه را با مهارتی نسبی و با پوست‌های فرسوده و سوزانده‌شده پوشانده‌اند تا به‌زعم خود شباهتی به دایناسورهای پرنده پیدا کند. آرکیارنیتس‌ها (Archaeornithes) یا پتراسورها (Pterosaur) موجوداتی بوده‌اند که نسل آنان در دوره ژوراسیک (حدود ۲۰۰ تا ۱۵۰) میلیون سال پیش منقرض شده است.

جای تعجب است که مسئولان محلی و به ویژه اداره محیط زیست که این لاشه را از نزدیک دیده‌اند، متوجه این موضوع نشده‌اند و شرایطی فراهم آورده‌اند تا اخبارش به گستردگی هر چه تمام‌تر منتشر گردد. از روزنامه‌نگاران و ارباب رسانه انتظار می‌رود که در نقل و انتشار چنین اخباری (که در سال‌های اخیر بسیار دیده می‌شود) نهایت دقت و وسواس را بکار بندند. تجربه نشان داده است که ادعاها و اظهارنظرهای مقامات و رسانه‌های رسمی همواره قابل اعتماد و استناد نیستند.

عنوان این گفتار را آقای مهدی جامی انتخاب نموده و در سی‌میل منتشر کرده‌اند.

web analytics