Skip to content
 

جشن شهریورگان در انجمن باغ آینه

در روز دوشنبه چهارم شهریورماه نیز انجمن باغ آینه با همکاری و مشارکت گروه بزرگی از دوستداران آیین‌های ایرانی، جشن شهریورگان را با برنامه‌ریزی سنجیده‌ و باشکوه فراوان برگزار کردند.

در این جشن فرخنده، بجز آیین‌های ویژه جشن شهریورگان که به یاد برج دوشیزه/ خوشه با خوشه‌های زرین گندم و فطیرهای دست پخت دوشیزگان ایران‌زمین برگزار گردید، روز جانباختن مانی گرامی داشته شد.

مانی در چهارم شهریور سال 347 پیش از ایرانی (276 میلادی) با توطئه خشونت‌بار موبدان زرتشتی کشته شد و پیکر او را بر دروازه‌های گندی‌شاپور آویختند تا «عبرت» هر کسی شود که اندیشه‌ای برخلاف دستگاه سرکوب و وحشت حکومت دینی ساسانی داشته باشد.

تصمیم انجمن باغ آینه در برگزاری جشن شهریورگان در روز دقیق آن اهمیت فراوانی دارد و امیدوارم سرمشق دیگران نیز قرار گیرد. چرا که جابه‌جا کردن زمان جشن بخاطر انطباق آن با یک روز تعطیل یا یک روزی که برای برگزارکنندگان مناسب‌تر است، بجز اینکه آسیب‌هایی جدی به روند احیای جشن‌های فراموش‌شده می‌زند و آنرا لوث می‌کند، تحقیر گاهشماری ایرانی و بازیچه ساختن آیین‌های ایرانی را به همراه دارد.

چنانکه می‌دانیم هیچ نیرویی نمی‌تواند در زمان برگزاری جشن‌های زنده امروزی (مانند نوروز، چارشنبه‌سوری، سیزده‌بدر و شب چله) اختلالی ایجاد کند و حتی برای یک روز زمان آنرا به عقب یا جلو ببرد.web analytics