فهرست کتاب‌های

رضا مرادی غیاث آبادی


کتاب باستان شناسی شاهنامه 

باستان‌شناسی شاهنامه

و دو گفتار دیگر پیرامون شاهنامه و فردوسی

Archaeology of the Shahnameh

نسخه آنلاین

بررسی چگونگی زندگی انسان به روایت داستان‌های آغازین شاهنامه و مقایسه آنها با دوره‌های باستان‌شناختی. طرح این نظریه که بخش‌های اولیه شاهنامه از دیباچه و داستان کیومرث تا داستان فریدون، یک دوره روایی از داستان آفرینش و سیر تغییر و تطور و شکل‌گیری تمدن بشری است.

چاپ ۱۳۹۸، ۸۰ صفحه، قطع رقعی، جلد شمیز، شابک ۱-۲-۹۷۰۵۲-۶۰۰-۹۷۸.


کتاب فرهنگنامه ایران

فرهنگنامه ایران

دانشنامه فرهنگ و تمدن ایران و پیرامون آن

Irania Encyclopedia

سایت اختصاصی فرهنگنامه ایران

«فرهنگنامه ایران» نخستین دائره‌المعارف یا دانشنامه فارسی با موضوع «ایران» است. ویرایش نخست کتاب پیشگام فرهنگنامه ایران و نسخه آنلاین آن در سال ۱۳۹۲ و پس از بیست سال پژوهش و مطالعات میدانی چاپ و منتشر شد و در اختیار دوستداران و محققان تاریخ و فرهنگ ایران قرار گرفت. تمامی محتوای این کتاب منحصراً برای همین اثر و آثار مکمل آن تألیف، عکاسی و طراحی شده‌اند. فرهنگنامه ایران با حدود ۵۰۰۰ مدخل الفبایی- موضوعی به هر پدیده‌ای می‌پردازد که با فرهنگ و تمدن ایران و پیرامون آن در پیوند است. فرهنگنامه ایران گستره وسیعی از نام‌ها و مفاهیم را به شکل موجز و مختصر (و در مواردی به تفصیل بیشتر) در بر می‌گیرد. از آن جمله است: دوره‌های باستان‌شناسی، سکونتگاه‌ها، آثار و بناهای باستانی، سنگ‌نگاره‌ها، خط‌ها و زبان‌ها، کتیبه‌ها و متون کهن، متون ادبی و علمی، شخصیت‌های تاریخی و اسطوره‌ای، نام‌های اوستا و شاهنامه، دانشوران، متفکران، هنرمندان، ادیبان و شاعران، جشن‌ها و گردهمایی‌های مردمی، مناسبت‌های تقویمی و باورهای کیهانی، هنرهای مردمی و صنایع دستی، موسیقی و خوشنویسی، اوزان و مقیاس‌ها، تاریخ‌نامه‌ها و جغرافی‌نامه‌ها، تاریخ‌نگاران و جغرافی‌نویسان، شرق‌شناسان و سفرنامه‌نویسان.

چاپ ۱۳۹۲، ۸۴۸ صفحه، قطع وزیری، جلد گالینگور، با ۵۰۰ عکس اختصاصی ایران‌شناسی، شابک 8-9639-04-964-978.


کتاب فرهنگنامه عکس ایران

فرهنگنامه عکس ایران

Photo-Encyclopedia Persica

سایت اختصاصی فرهنگنامه عکس ایران   Abstract

بایگانی بزرگ عکس‌های مستند و طبقه‌بندی شده ایران‌پژوهی به دو زبان فارسی و انگلیسی و محصول سال‌ها سفر و عکاسی در سراسر ایران. شامل: شیوه رده‌بندی فرهنگ دیداری ایران؛ کتیبه و سنگ‌نبشته، سنگ‌نگاره، پیکره و تندیس، گور صخره‌ای (دخمه)، گورسنگ؛ بناها، آب‌انبار، پل، کاروانسرا، میل و مناره، برج، آرامگاه، گنبدخانه، سازه‌های خورشیدی، نیایشگاه‌ها و زیارتگاه‌ها، مسجد و زیارتگاه‌های اسلامی‌، کاخ، دروازه، دژ، قلعه و بارو، بناهای ناشناخته، تپه‌ها و سکونتگاه‌های باستانی؛ تاق و گنبد، بادگیر، ستون، محراب، پلکان، در و پنجره، درکوبه و قفل؛ آجرکاری و گچبری، کاشیکاری و آجرکاشی، دیوارنگاره، مقرنس و گوشواره، امضای معمار؛ انسان و زندگی، پیشه‌ها و شغل، دست‌ساخته‌ها، ابزار و اشیا، ساز، درختان کهن و مقدس؛ نمایه و کلیدواژه‌ها.

چاپ ۱۳۹۲، دو جلد، ۱۵۳۶ صفحه، قطع رحلی، جلد گالینگور با قاب، کاغذ گلاسه، با حدود ۲۰۰۰ عکس رنگی و تک‌رنگ اختصاصی، شابک 6-948-358-964-978.


باستان شناسی تقلب و رنج های بشری

باستان‌شناسی تقلب و رنج‌های بشری

گفتارهای تاریخ‌نگاری انسان‌گرا و پسااستعماری درباره باستان‌شناسی سیاسی و سلطه‌گری، آسیمیلاسیون و هژمونی فرهنگی، تقلب و پنهان‌کاری در تاریخ عصر باستان، تحریف منابع و تحریک توده‌ها، کشفیات تقلبی و آثار باستانی مجعول، کتیبه‌ها و متون نوساخته، شخصیت‌ها و نام‌های تخیلی، انسان‌ستیزی و شکنجه‌گری، نابودی تمدن‌های بشری، سرکوب جنبش‌های رهایی‌بخش، نژادپرستی، ناسیونالیسم، فاشیسم، آریاگرایی، باستان‌پرستی و کورش‌پرستی

Archaeological Forgery and Human Sufferings

دانلود متن کامل

نمونه‌هایی از رنج‌های تاریخی بشر و فشارها و تباه‌گری‌های مذهبی و سیاسی. وظیفه اجتماعی و انسانی هر کس است که در حد توان و اطلاعات خود در قبال رنج‌های بشری و فریب و بهره‌کشی از توده‌ها و هرگونه عمل ضدبشری مقابله و مبارزه و روشنگری کند. سکوت و بی‌تفاوتی در حکم موافقت و یا رضایتِ ضمنی است. رضایتی که موجب تباهی جامعه، ظلم به بشریت و ظلم به نسل‌های آتی خواهد شد. بر همین اساس، نگارنده نیز وظیفه خود می‌داند تا در قبال گسترش سازماندهی‌شده جعل و جهل و تحریف تاریخ و اغوای عمومی که برای مقاصد ناسیونالیستی و نژادپرستیِِ آریاانگارنه و کورش‌پرستانه و برای توجیه سلطه هخامنشیان و زرتشتیان ساسانی انجام می‌شود و قصد بسط و استقرار سلطه استعماری نوینی را در سر دارد، در حد توان خود دست به روشنگری و مبارزه بزند. واقعیت‌های تاریخی را می‌باید بدون واهمه و بدون رعایت منافع این یا آن بیان کرد و آنها را به هیچ قیمتی و تحت هیچ شرایطی سانسور و لاپوشانی نکرد. پنهان کردن یا توجیه واقعیت‌های تاریخی موجب تجربه نیاموختن نسل‌های حال و آینده، و تکرار آنچه خواهد شد که در طول تاریخ موجبات تباهی و رنج و شکنج انسان را فراهم کرده است. جامعه‌ای که عده کثیرتری از افراد و اعضایش بدون واهمه و با درک وظیفه اجتماعی خویش دست به مقابله و روشنگری در قبال اعمال ضدبشری بزند، جامعه‌ای انسانی‌تر، سالم‌تر، آبادتر و آزادتر خواهد بود و توان پرورش و تربیت نسل‌های بهتر و کارآمدتری را خواهد داشت. این می‌تواند شاخصی برای شناخت هر فرد شود که چقدر از زندگی خود را وقف مبارزه با بهره‌کشی از توده‌ها کرده است.

ویرایش اول ۱۳۹۱، ویرایش هشتم با تجدیدنظر کلی ۱۳۹۵، ۳۱۸ صفحه، قطع وزیری، شابک 0-43-6303-964-978.


کتاب درآمدی بر مناسبات مدنی جوامع باستان و غلبه سلطه گری

درآمدی بر شکل‌گیری مناسبات مدنی جوامع باستان و غلبه سلطه‌گری

An Introduction to Civil Relations in Ancient Societies and Formation of Hegemony

دانلود متن کامل

نگاهی به پیدایش و اضمحلال قراردادهای اجتماعی و واکاوی ناهنجاری‌های رفتاری با نگاهی به گذشته و چشم‌اندازی به آینده. اکنون وقت آن است که سرنوشت تلخ و دردناک انسان در ایران را تحلیل و بررسی کنیم تا بلکه با یاری آن چشم‌انداز روشن‌تری به آینده و به افق‌های پیش رو بگشاییم. شاید بیش از هر زمان دیگری نیاز داشته باشیم که دستاوردهای فعلیِ مطالعات باستانی و تاریخی را صرف نقد رفتارهای امروزین خود کنیم. با این هدف که اشتباه‌های تاریخی را بشناسیم و از تکرار آنها دوری کنیم. باشد تا با آرمان‌ها و کوشش‌های همگانی، هنگامی که چشمان فرزندان فردای میهن را در ذهن خود مجسم می‌کنیم، در آنها بارقه‌هایی از شادی و آرامش و افتخار بیابیم. حدود ۵۵۰۰ سال است که انسان در ایران به بند کشیده شده است. در این مدت درازآهنگ و طولانی، هر آن کسی که به او وعده رفاه و آسایش و آزادی و عدالت و خوشبختی را داده، تنها بندهای او را محکم‌تر و زنجیرهای او را سخت‌تر نموده است.

چاپ ۱۳۹۱، ۶۴ صفحه، قطع وزیری، جلد شمیز، شابک 4-9132-04-964-978.


کتاب چارتاقی های ایران/ چهارطاقی های ایران  Book The Sun in Tetrapylons

چارتاقی‌های ایران

The Sun in Tetrapylons

A Report on Discovering the Relationship between Tetrapylons, Time and Variation in the Declination of the Sun

Download  دانلود متن کامل به زبان انگلیسی

دو کتاب جداگانه به زبان‌های فارسی و انگلیسی در بررسی پیوند چهارطاقی‌ها با زمان و تغییرات میل خورشید. در این کتاب‌ها نظریه نگارنده در زمینه مناسبات چهارطاقی‌های ایرانی و رومی با زمان، تقویم و تغییرات سالانه میل خورشید بر اساس مطالعات میدانی و شواهد ملموس و مشاهده‌پذیر بررسی و معرفی شده است. در دانش اخترباستان‌شناسی، بناهایی با چنین ویژگی‌ها و خصوصیاتی را «رصدخانه خورشیدی» یا «سازه‌های تقویمی» می‌نامند. همچنین ممکن است که نام‌های «مهربین»، «خوروین/ خوربین» و «بازه هور» (روزنه خورشید) که از دیرباز برای نامگذاری برخی از این بناها بکار رفته و در زبان فارسی نیز شناخته‌شده هستند، نامی کهن با معنای فراموش‌شده برای این گونه از بناها بوده باشند. (پیشنهادی برای ساخت و احیای چارتاقی‌ها و سازه‌های خورشیدی).

چاپ ۱۳۸۹، ۱۰۲ صفحه، قطع وزیری، جلد گالینگور، کاغذ گلاسه، با ۶۷ عکس و نقشه، شابک 6-49-2725-964-978.

Ghiasabadi, Reza M., The Sun in Tetrapylons: A Report on Discovering the Relationship between Tetrapylons, Time and Variation in the Declination of the Sun, Traslated by Bahareh Eskandari, Persian Studies, Tehran, 2015, 86 pages, ISBN: 978-964-6303-50-8.


برخی از کتاب‌های دیگر:

گاثای زرتشت: کوششی برای ترجمه واقعگرایانه و غیرذوقی از گاثای منسوب به زرتشت (۱۳۹۲)، سنگ‌نگاره‌های صخره‌ای ایران (۱۳۹۱ زیورافزارهای باستانی قفقاز (۱۳۹۱ گوی بالدار (۱۳۹۱ فراهان‌نامه: نگاهی به فرهنگ و آداب و رسوم مردم فراهان (۱۳۹۱ ایران چیست؟ (۱۳۹۰)،  اسپیت‌نامه (۱۳۸۸)، نوروزنامه (۱۳۸۶)، جشن‌های مهرگان و سـده (۱۳۸۴)، زادروز فردوسی (۱۳۸۴)، راهنمای زمان جشن‌ها و گردهمایی‌های مردمی ایران (۱۳۸۴)، خانه مادربزرگ (۱۳۸۳)، اوستای کهن همراه با فرضیه‌هایی پیرامون نجوم‌شناسی بخش‌های کهن اوستا (1382 تردید در فرضیه مهاجرت‌ آریاییان و چگونگی آب‌وهوا و دریاهای باستانی ایران (۱۳۸۱)، سازه خورشیدی مجاور زیگورات چغازنبیل در گاهنامه پژوهش‌های ایرانی (۱۳۸۰)، نگاره‌های پیش از تاریخ ایران (۱۳۷۶)، دایره‌المعارف عکس ایران (۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶).

 

 

 

 
Persian Studies: By Reza Moradi Ghiasabadi on Arcaeoastronomy and Persian (Iranian) Culture Studies
بازنشر هر یک از نوشتارها منحصراً در محیط وب، بصورت متن کامل و بدون تغییر، همراه با ذکر مأخذ آزاد است.
©  All Rights Reserved   همه حقوق محفوظ

web stats