Skip to content
 

انصراف از همکاری با سمینار چارتاقی‌های ایران

صفحه اصلی و راهنمای مطالب موجود در باره چارتاقی‌ها

مدیریت محترم امور پایگاه‌های سازمان میراث فرهنگی
چنانچه استحضار دارید، پس از نامه مورخه ۲۷ بهمن ۱۳۸۶ جنابعالی، طرح مقدماتی سمینار چارتاقی‌های ایران به مناسبت سال جهانی نجوم را در ۳۰ فروردین ۱۳۸۷ تقدیم داشتم. از آن پس نشست‌ها و گفتگوهای فراوانی در زمینه برنامه‌ریزی و برگزاری این همایش در انقلاب تابستانی سال ۱۳۸۸ انجام شد و مکاتباتی با دانشگاه کاشان، کمیسیون ملی یونسکو، فرهنگستان هنر و نهادهای دیگر انجام پذیرفت.

از آنجا که وظیفه نظارت بر مقالات مرتبط با تقویم و نجوم، و نیز دعوت از متخصصان بناهای تقویمی و نجومی در جهان برای ارائه مقاله و هماهنگی با آنان عملاً و به ناچار به من سپرده شد؛ اما از سوی دیگر، برنامه‌ریزی برای برگزاری همایش، تاکنون فاقد چنان نظم و ترتیب و تمهیداتی بوده است که بتوانم با اتکای بر آن، برنامه علمی و شخصی همکارانم و مقالات آنان را تنظیم نمایم.

از آنجا که اخیراً تصمیم‌گیری‌های ناگهانی و تغییرات در برنامه‌ها و ساختار همایش بدون اطلاع بنده انجام می‌شود و نمی‌توانم کارهای لازم و پاسخ نامه‌ها و پرسش‌های رسیده را به نحوی شایسته بدهم.

و نیز از آنجا که گویا برخی کسان تصور می‌کنند که حضور من می‌تواند منافع آنان را به خطر اندازد و بخاطر مخالفت با یک شخص حاضرند به منافع عمومی آسیب وارد کنند و فرصت مناسبی را تباه کنند که دیگر کشورهای جهان از آن فرصت برای ارتقای وجهه تاریخ علم خود بهره می‌برند.

به این سه دلیل و چند دلیل دیگر، انصراف خود را از همکاری با همایش چارتاقی‌های ایران اعلام می‌دارم و امیدوارم این همایش که نخستین نمونه از نوع خود در ایران است، به نحوی برگزار شود که شایسته مقام و جایگاه والای تاریخ دانش اخترشناسی و گاهشماری در ایران باشد.

بدیهی است که با مقالات رسیده به ترتیبی عمل خواهم کرد که خواست نویسندگان و صاحبان آثار است.

در خاتمه بار دیگر توجه شما را به وضعیت اسفبار و رو به نابودیِ چارتاقی نیاسر جلب می‌کنم که در طی یک سال گذشته اسفبارتر نیز شده است. برگزار کردن همایش علمی برای چارتاقی‌ها در شرایطی که وضعیت نگهداری چارتاقی نیاسر به عنوان سالم‌ترین نمونهٔ آنها بسیار نگران‌کننده است، یک تناقض آشکار و تعجب‌برانگیز است. در طی سال‌های گذشته و بنابر نامه‌ها و اعلان خطرهایی که تاکنون نوشته‌ام و همگی بی‌پاسخ مانده‌اند، دستگاه‌های دولتی مهمترین عامل تخریب و تباهی چارتاقی نیاسر بوده‌اند.

برای همهٔ مسئولان و کارکنان و شرکت‌کنندگان همایش آرزوی موفقیت و سربلندی می‌کنم. کوشش شما خواهد توانست نام ایران را به عنوان دارندهٔ بیشترین و دقیق‌ترین بناهای تقویمی دنیا، در صدر نام کشورهای دیگری قرار دهد که برنامه‌ریزی‌های قطعی و سنجیده‌ خود را اعلام کرده‌ و اخبار آنرا در وب‌سایت‌ مشترک یونسکو و اتحادیه جهانی اخترشناسی برای سال جهانی نجوم منتشر کرده‌اند.

با احترام
رضا مرادی غیاث آبادی
۷ اردیبهشت ۱۳۸۸

رونوشت:

آقای مهندس میرحسین موسوی، ریاست محترم فرهنگستان هنر
آقای دکتر مجید منعم زاده، معاونت محترم پژوهشی دانشگاه کاشان
خانم فاطمه فراهانی، کمیسیون ملی یونسکو
و همه بزرگوارانی که دعوت نگارنده را پذیرفتند و مقالات و طرح‌های پژوهشی خود را فرستاده و یا در حال تکمیل آن هستند.web analytics