Skip to content
 

سی و سه پل و متروی اصفهان، ترکیبی از نگرانی و غلو

برگرفته از گفتگو با آقای رضا ولی‌زاده، رادیو فرانسه: آیا اخبار مربروط به سی و سه پل سیاسی است؟ (بشنوید)

چنانکه پیش از اشاره کرده بودم، نگرانی در زمینه حفاظت از آثار باستانی در ایران معمولاً هنگامی بالا می‌گیرد که پروژه‌‌ای عمرانی با بودجه بالا به مرحله اجرا رسیده باشد (و نه حتی در مرحله مطالعه). در صورتی که پای پروژه‌های پُرخرج در میان نباشد، توجهی چندانی به تخریب‌ها و آسیب‌ها نشان نمی‌شود.

در اینکه عملیات عمرانی در ایران بدون دقت و ملاحظات کافی انجام می‌شود، و نیز اینکه عموم آثار باستانی ایران گرفتار سوءمدیریت‌ها و آسیب‌های طبیعی و انسانی متعدد است، تردیدی نیست و نگارنده نیز بارها در این باره گفته و نوشته است. اما این دلیل موجهی نیست تا هرگونه ادعای نسنجیده و اغراق‌آمیز را بپذیریم و آنرا واقعیت محض بدانیم.

به نظر نگارنده آنچه این روزها با اغراق و گزافه‌گویی پیرامون خطر تخریب سی و سه پل اصفهان بر اثر اجرای عملیات حفر تونل مترو شنیده می‌شود، نادرست است و چنین ادعاهایی افکار عمومی را بجای توجه به واقعیت‌ها، به سوی توهمات سوق خواهد داد.

حتی اگر چنین ادعاهایی واقعیت داشته باشد و به راستی سی و سه پل بر اثر حفر تونل در حال تخریب باشد، در این صورت آنچه که اهمیت بسیار بیشتری برای پیگیری خواهد داشت، هزاران خانه و اماکن عمومی و بیمارستان و مدرسه است و نه سی و سه پل که حتی مقاومت و استحکامی بیش از بسیاری از بناهای امروزی دارد. مگر آنکه خاصیت ذاتی مته‌های حفر تونل چنین باشد که فقط علاقه‌مند به تخریب پل باشند و نه تخریب هیچ بنای دیگر!

بهره‌گیری از آثار باستانی و احساسات میهنی مردم برای مقاصد و منازعات سیاسی یا مالی، عملی پسندیده نیست و زیان آن بیش از هر چیز در نهایت به همین آثار باستانی خواهد رسید.

تکمله‌ای بر مصاحبه: در مجموع به نظر می‌رسد که پیمانکاران ساخت تونل از چنین اخباری استقبال می‌کنند و ای بسا خود سازندهٔ آن باشند. چرا که- آنگونه که در اخبار آمده- مدت‌هاست به دلایل فنی قادر به ادامه کار نیستند و احتمالاً قصد دارند تأخیر در اجرا را به گردن چنین مخالفت‌ها و مانع‌تراشی‌ها بیندازند. اتفاقی که مشابه آن در چند سال پیش و بر سر تأخیر در ساخت سد سیوند رخ داد.web analytics