Skip to content
 

همایش چارتاقی‌های ایران برای سال جهانی نجوم

صفحه اصلی و راهنمای مطالب موجود در باره چارتاقی‌ها

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در بیستم دسامبر سال ۲۰۰۷ با تصویب یک قطعنامه‌، پیشنهاد کشور ایتالیا برای انتخاب سال ۲۰۰۹ میلادی به عنوان سال جهانی نجوم را پذیرفت و سرپرستی آنرا به سازمان یونسکو  با همکاری اتحادیه جهانی نجوم به ریاست کاترین سزارسکی Catherine Cesarsky واگذار کرد. انگیزه پیشنهاد نام‌گذاری این سال از سوی دولت ایتالیا، چهارصدمین سال ساخت تلسکوپ به دست گالیله بوده است. در قطعنامه سازمان ملل، عبارت زیر نیز از جمله دلایل و برنامه‌های سال جهانی نجوم آمده است: «هر جامعه‌ای دارای اسطوره‌ها، افسانه‌ها و باور‌هایی در پیوند با آسمان، ستارگان و سیارات است که بخشی از میراث فرهنگی آنان شمرده می‌شود».

در ایران نیز به همین مناسبت، سازمان میراث فرهنگی در نظر دارد تا با همکاری یونسکو، دانشگاه کاشان و این نگارنده (واضع نظریه کاربری تقویمی چارتاقی‌های ایران) در پایان خردادماه سال ۱۳۸۸ و همزمان با انقلاب تابستانی، همایشی برای بررسی و بزرگداشت چارتاقی نیاسر به عنوان سالم‌ترین بنای تقویمی ایران و سامانه‌ای استثنایی از اینگونه بناها در جهان، برگزار کند.

اکنون با توجه به فرصت فراوانی که در پیش است، دست‌اندرکاران همایش در حال برنامه‌ریزی و طراحی کلی آن هستند. از همین رو، از همه پژوهشگران و علاقه‌مندانی که پیشنهاد و نظری در این زمینه دارند، درخواست می‌کنم تا با فرستادن دیدگاه‌های خود در برگزاری بهتر این همایش سهیم شوند. همچنین از همه ناقدان گرامی که نقد و اعتراضی پیرامون نظریه کاربری تقویمی چارتاقی‌ها دارند، خواهش می‌کنم تا از هم‌اکنون در اندیشه نگارش و تدوین نقدهای خود باشند و نگارنده را سپاسگزار خود کنند.

چهار‌‌شنبه، ۹ بهمن‌ماه ۱۳۸۷

نخستین اطلاعیه دبیرخانهٔ همایش:

همایش چارتاقی‌های ایران

به مناسبت سال جهانی نجوم- ۲۰۰۹
تابستان ۱۳۸۸- تهران، نیاسر

به مناسبت سال جهانی نجوم، مدیریت پایگاههای میراث فرهنگی و گردشگری کشور و پایگاه پژوهشی نیاسر در نظر دارند تا همایشی به منظور معرفی چارتاقی‌های ایران برگزار گردد. این همایش با همکاری علاقه‌مندان به یادمان‌های باستانی و تاریخ علم ایران، همچون کمیته ویژه یونسکو برای برگزاری سال جهانی نجوم، دانشگاه کاشان، انجمن جهانی اخترباستان‌شناسی، رضا مرادی غیاث آبادی- پژوهشگر و کاشف کاربری تقویمی چارتاقی‌ها- و دیگر دانشمندان و نهادهای علاقه‌مند برگزار می‌شود.

این همایش در دو بخش نظری و میدانی انجام می‌شود که بخش نظری آن در روز ۳۱ خرداد ۱۳۸۸ در تهران، و بخش میدانی در هنگام انقلاب تابستانی (روز نخست تابستان) یکم تیرماه ۱۳۸۸ در شهر تاریخی نیاسر، در کنار چارتاقی برگزار می‌گردد.

چارتاقی نیاسر به عنوان تنها چارتاقی سالم باقی مانده در ایران، یک بنای تقویمی (Calendrical Stracture) با قدمت حدود دو هزار سال است که در آن می‌‌توان از روزنه‌های خاصی طلوع خورشید را در هنگام اعتدالین و انقلاب‌های زمستانی و تابستانی تماشا و زمان‌های تقویمی منسوب به آن را تشخیص داد. این سازه باستانی، نمونه‌ای از توانایی‌های علمی و فنی ایرانیان بوده که دقت عملی آن هنوز پس از دو هزار سال قابلیت بکارگیری دارد.

همچنین بنگرید به: انصراف از همکاری با سمینار چارتاقی‌های ایرانweb analytics