Skip to content
 

سنگ‌نگاره دریاچه پریشان سالم است

برگرفته از گفتگو با آقای بکتاش خمسه‌پور، رادیو فردا، با افزوده‌ها

خوشبختانه خبر تخریب سنگ‌نگاره مجاور دریاچه پریشان در کازرون (همچون ماجرای چنار نیاسر و نمونه‌های بیشمار دیگر) غلوآمیز بوده و نادرستی‌های متعددی در آن دیده می‌شود:

۱- با توجه به گزارش دوستان محلی و مقایسه‌ای که آنان از وضعیت فعلی سنگ‌نگاره با عکس‌های قبلی من به عمل آوردند، تخریبی در سنگ‌نگاره صورت نپذیرفته است.

۲- این سنگ‌نگاره بسیار فرسوده و محو شده است و نمی‌توان به قاطعیت گفت که متعلق به چه دوره‌ای است و یا چه صحنه‌ای را نشان می‌دهد.

۳- تصویر سنگ‌نگاره الزاماً زن نیست اما اگر هم زن باشد، از این نظر نمونه‌ای خارق‌العاده و استثنایی نیست. نقش زن در سنگ‌نگاره‌های ایران به کرات دیده شده و تنها در دوره هخامنشی، زنان از سنگ‌نگاره‌ها و حتی از کتیبه‌ها حذف شده بوده‌اند. نقش زن بخصوص در سنگ‌نگاره‌های لولوبی، عیلامی، اشکانی و ساسانی به فراوانی دیده می‌شود.

۴- انتشار اخبار کذب در باره آثار باستانی (چه تخریب آثار و چه کشف‌های محیرالعقول) معضل روزگار ماست. معضلی که با همراهی رسانه‌های داخلی و خارجی انجام می‌شود. توجه به اینگونه اخبار نه الزاماً بخاطر علاقه به میراث فرهنگی و باستانی، که دقیقاً برعکس آن است. یعنی اگر به چنین علاقه‌مندانی گفته شود فلان اثر سالم است و تخریب نشده است، بجای اینکه از سلامت اثر خوشحال شوند، از دروغ بودن و تخریب نشدنش ناراحت می‌گردند. چرا که اصولاً آنان هدف دیگری را دنبال می‌کنند و آثار باستانی را قربانی آن اهداف کرده‌اند.

۵- یکی از فواید اینگونه اخبار، ایجاد زمینه لازم برای سرقت بخشی از آثار است که بعدها بتوانند بخش منهدم شده از سرقت را ناشی از تخریب قبلی جلوه دهند. برای این مقصود اخبار کذب رسانه‌ها می‌تواند سندی قابل اتکا بشمار رود و سرقت را توجیه کند.

۶- اینگونه اخبار برای خیلی‌ها (و از جمله سازمان میراث فرهنگی و ادارات دیگر) مفید واقع می‌شود. درخواست بودجه بیشتر و دستگیر شدن خیالی شخص خاطی ظرف چند ساعت، استفاده و افتخار بزرگی برای آنان است.

۷- با این همه، تمام این اخبار و شلوغ‌کاری‌ها از صدر تا ذیل، عمری چند روزه دارد و بعد از رسیدن به مقصود همه چیز به فراموشی سپرده می‌شود تا قربانی دیگری پیدا شود.

۸- بسیاری از آثار باستانی ایران در حال نابودی هستند. نه کسی بدان‌ها توجه دارد و نه تمایل رسانه‌ها را بر می‌انگیزد. چرا که آنها «واقعاً دارند تخریب می‌شوند».

نیز بنگرید به گفتگو با آقای بکتاش خمسه پور در رادیو فردا پیرامون نادرستی ادعای تخریب سنگ‌نگاره بهرام دوم.web analytics