Skip to content
 

سال جهانی تازه: رصدخانه مراغه یا سیب‌زمینی؟

گویا در مقر سازمان‌های ملل و یونسکو اتفاق‌هایی می‌افتد و تصمیم‌هایی گرفته می‌شود که تنها برخی از ایرانیان از آن باخبر هستند. نمونه‌ای از این اتفاق‌ها، انتساب روز جهانی کورش به سازمان ملل و یونسکو بود که پس از هویدا شدن خیال‌بافی‌های سازندگان آن، و به میمنت و مبارکی به اصطلاح انقلابی یک روز «خودجوش» تبدیل شد.

در روزهای اخیر نیز بار دیگر خبری به گستردگی در نشریه‌ها و وب‌سایت‌ها منتشر شد که سال 2008 میلادی با تصمیم یونسکو به عنوان «سال جهانی رصدخانه مراغه» معرفی شده است. گاه به همراه این خبرها، عکس‌هایی نیز که هیچ ارتباطی با رصدخانه مراغه ندارد، منتشر شده است.

از آنجا که این نگارنده هیچ منبع موثقی در این باره ندیده و هر آنچه خوانده و شنیده، در باره سال جهانی زمین و سیب‌زمینی بوده است، بسیار ممنون می‌شود که چنانچه کسانی اطلاعی از اخبار و بیانیه‌های رسمی یونسکو در این باره دارند، به او هم خبر بدهند. همچنین امیدوار است که این خبر درست باشد و پردازندگان آن ناچار نشوند در آینده از «سال ورود خواجه به مراغه» یا «سال صدور فرمان رصدخانه» یا «سال تکمیل تصرف مراغه» نام ببرند و در نهایت به «سال خودجوش بزرگداشت رصدخانه» یا «سال جشن تولد خواجه» اکتفا کنند. همچنین امیدوار است کسانی که علاقه‌ای به رصدخانه مراغه و نجوم ایرانی دارند، سری به محل ویران و انباشته از زباله این پایگاه بزرگ علمی و پژوهشی ایرانیان در تپه «رصد داغی» در شمال غربی شهر مراغه بزنند و کمی به وضعیت اسفبار آن بنگرند و یا مثلاً «زیج ایلخانی» خواجه نصیر طوسی (بنیادگذار رصدخانه) را برای یکبار هم که شده منتشر کنند. در غیر اینصورت حساسیت‌های علاقه‌مندان نجوم ایرانی نیز به مانند برخی از دوستداران روز جشن تولد کورش خواهد شد که به مانند دیگر تظاهرات خودجوش، بجز تحریف واقعیت‌ها و حرف‌ها و شعارهای بی‌خرج و بی‌زحمت، از عهده کار دیگری بر نیامدند و از هدف اصلی خود نیز بازماندند.

البته جای شکرش باقیست که برای این مقوله هنوز سفرهای خودجوش با موتور و دوچرخه و پای پیاده مثلاً از رصدخانه سمرقند تا رصدخانه مراغه راه‌اندازی نشده است. از آن سفرهایی که از راه‌پیمایی‌هایی گاندی و مائو تقلید می‌شود، اما با این تفاوت که هیچگاه به مقصد نمی‌رسند و پس از مدتی بهره‌برداری تبلیغاتی به فراموشی سپرده می‌شوند.

ضمناً سال جهانی سیب‌زمینی را صمیمانه به دوستداران آن شادباش عرض می‌کنم.

فهرست روزهای جهانی: International Days, Prizes and Celebrations
فهرست سال‌های جهانی: International Years proclaimed by the United Nations Generalweb analytics