Skip to content
 

دیدار انقلاب تابستانی ۱۳۹۰ در چارتاقی نیاسر، دوغاب سیمان بر جان چارتاقی‌

صفحه اصلی و راهنمای مطالب موجود در باره چارتاقی‌ها

برنامه دیدار طلوع خورشید انقلاب تابستانی در سازه خورشیدی چارتاقی نیاسر در بامداد یکم تیرماه ۱۳۹۰ برگزار شد. آسمان غبارآلود موجب شد که خورشید با تأخیر ده دقیقه‌ای و با انحراف حدود ۲.۵ درجه از مکان خود دیده شود. با اینکه در دو سال اخیر به دلیل پیگیری محاسبات در چارتاقی‌های دیگر، کمتر در برنامه‌های دیدار خورشید در نیاسر شرکت کرده بودم، اما خوشحال شدم که توانستم این بار بخاطر فیلم جدیدی که آقای محسن رمضانزاده در باره اخترباستان‌شناسی ایرانی در دست ساخت دارد، به نیاسر و بتخانه آتشکوه بروم.

رصدخانه دانشگاه کاشان نیز ترتیب یک نشست علمی را داده بود که در آن نشست به پرسش‌های علاقه‌مندان پرشور و خبرنگارانی که از شهرهای تهران، کاشان، اصفهان و اردبیل آمده بودند، پاسخ دادم.

طلوع خورشید در چارتاقی نیاسر و غیاث آبادی
طلوع خورشید در انقلاب تابستانی ۱۳۹۰ و نگارنده، عکس از آقای میثم رمضانزاده

چارتاقی نیاسر کماکان با مشکلات و معضلاتی که بارها و در طی نامه‌های سرگشاده‌ای همچون «اعلام خطر برای چارتاقی نیاسر کاشان» و «وضعیت اسفبار و رو به ویرانی چارتاقی نیاسر» اعلام کرده بودم، دست به گریبان است. افزون بر این، سطح بیرونی نیمه پایینی بنا با تصمیم آقای راعی- مدیر پیشین پایگاه میراث فرهنگی نیاسر و مدیر فعلی پایگاه میراث فرهنگی بیستون- به بدترین و غیراصولی‌ترین شکل ممکن و به اسم مرمت دچار تخریب و آسیب جدی شده است. آسیبی که هرگز امکان اصلاح آن و بازگردادن آن به وضع قبلی وجود ندارد.

چهارطاقی نیاسر

در انتظار طلوع خورشید در چارتاقی نیاسر، عکس از آقای علی توکلی دینانی

برای نگارنده دانسته نیست خیل دانش‌پژوهان رشته مرمت که هر ساله از دانشکده‌های ما فارغ‌التحصیل می‌شوند در کجا و در کدام فعالیت به کار گمارده می‌شوند. آیا آنان انگیزه و دلسوزی کافی را ندارند یا دانشگاه‌های ما از تربیت نیروهای متخصص و کارآزموده ناتوانند؟ و یا اینکه دلیل دیگری وجود دارد که ما از آن بی‌اطلاعیم؟ همچنین نمی‌دانم سرنوشت سنگ‌نگاره و سنگ‌نبشته بیستون با چنین مدیر و چنین سابقه درخشانی به کجا می‌انجامد و چه سرنوشتی در انتظار این کتیبه خواهد بود. بخصوص که ایشان در مصاحبه‌هایی، خبر از آغاز «پروژه بزرگ پایش» بیستون با «شیوه‌های جدید» داده است.

طلوع خورشید در چهارتاقی نیاسر

طلوع خورشید انقلاب تابستانی ۱۳۹۰ در چارتاقی نیاسر کاشان، عکس از ر. م. غیاث آبادی

چارتاقی بتخانه آتشکوه نیز وضعیت بهتری ندارد و مرمت‌هایی که در یکسال اخیر بر روی آن انجام شده، بیش از آنکه بتوان نام مرمت بر آن نهاد، شایسته نام ویرانگری، شلختگی و کارهای سرسری و بی‌مطالعه است که بدست اشخاص نابلد، بی‌اطلاع و بدون احساس مسئولیت سپرده می‌شود. بخش‌های وسیعی از این چارتاقی را با «سیمان» اندود کرده و حتی دوغاب سیمان را بر روی سازه ریخته‌اند. آنچنان که کسی سطل دوغاب سیمان را بر دست بگیرد و به روی دیوارها بپاشد و از بالای آن به پایین سرازیر کند. زبانم از توضیح و شرح بیشتر چنین اعمالی ناتوان است و قادر به بیان این رنج نیستم. فقط می‌توانم آرزو می‌کنم که هر چه زودتر شرّ بعضی اشخاص در سازمان میراث فرهنگی از سر این بناها کوتاه شود که هیچ عامل دیگری تا این اندازه در تخریب یادمان‌های کهن و گرانقدر ایران‌زمین نقش نداشته است و ندارد.

اگر این چارتاقی‌ها را زبانی می‌بود، می‌شنیدیم که می‌گفتند: «ما را به خیر تو امیدی نیست، شر مرسان».web analytics