Skip to content
 

تازه‌ها ۱

1- مراسم دیدار طلوع و تولد خورشید در انقلاب زمستانی و بررسی عملی نظریه کاربری تقویمی چارتاقی‌های ایران، همچون سال‌های گذشته در بامداد یک‌شنبه یکم دی‌ماه در چارتاقی نیاسر کاشان برگزار می‌شود. از همه دوستداران اخترباستان‌شناسی ایرانی پوزش می‌خواهم که به دلیل لزوم انجام محاسباتی در چارتاقی نویس و چارتاقی کهک، نمی‌توانم در گردهمایی آنان شرکت کنم. اما از آقای مهندس صفایی، کارشناس رصدخانه دانشگاه کاشان خواهش کرده‌ام تا توضیحات لازم را برای علاقه‌مندان بازگو کنند. همچنین دومین نشست علمی «چارتاقی نیاسر از دریچه نجوم» (به استقبال همایش بین‌المللی چارتاقی‌های ایران در سال جهانی نجوم) در محل رصدخانه برگزار خواهد شد. پوستر مراسم را می‌توانید از وب‌سایت دانشگاه کاشان دریافت کنید و گزارشی از نشست پیشین را در اینجا بخوانید.

گروه دیگری نیز با همراهی آقایان جمال‌الدین فرشته‌خصلت، سینا شریعتمدار، مصطفی اعتماد، قاسم هروی و مبین منصور برای ادامه بررسی ویژگی‌های تقویمی چارتاقی «خانه دیو» به کوهستان‌های شمال غرب سبزوار خواهند رفت. بی‌تردید شب یلدایی که این دوستان برای پیشبرد تاریخ علم ایران در قله این کوهستان‌های سرد و صعب‌العبور و دورافتاده می‌گذرانند، بسیار باشکوه و بیادماندنی خواهد بود. جای ما در کنار شعله‌های آتش بزرگ و درخشانشان خالی باد!

2- گزارشی مصور که از‌ «وضعیت طلوع و غروب خورشید در چارتاقی نیاسر» نوشته بودم، به دو زبان فارسی و انگلیسی به همت خانم ساناز افتخارزاده، سردبیر فصلنامه تخصصی معماری و ساختمان در شماره شانزدهم این نشریه منتشر شده است.

3- گفتگوهایم با رادیو فرانسه و رادیو فردا به مناسبت شب یلدا/ چله و زایش خورشید در چارتاقی نیاسر در شامگاه سی‌ام آذرماه از این دو رادیو پخش خواهد شد.

4- نشریه‌ اینترنتی جدی، مفید و آموزنده به نام زبان فارسی چند گفتار تازه و سودمند منتشر کرده است. این وب‌سایت به ویژه از نظر سازگاری فنی با زبان فارسی می‌تواند سرمشق بسیاری از طراحان ایرانی وب قرار گیرد.

5- متن سخنرانی‌ام در چهارشنبه گذشته در فرهنگسرای دانشجو را در اختیار ندارم که در اینجا منتشر کنم، اما موضوع آنرا در قالب مقاله‌ای کوتاه بزودی خواهم نوشت. موضوع سخنانم این بود: قتل‌عام مردم شهر اُپیس، به فرمان کوروش یا به فرمان نبونید؟

6- گفتاری از آقای جواد مفرد در ادامه نظریه‌ای که پیش از این در مورد خانه کعبه نوشته بودم: آیا خانه کعبه را آریاییان ایرانی و میتانی بنا نموده‌اند؟ در این باره اضافه کنم که ایشان پژوهشی گسترده و آموزنده در باره جایگاه آتشکده آذرگشسب در دامنه‌های سهند انجام داده‌اند که بارها چاپ و منتشر شده است. پژوهش ایشان در این مکاره‌بازار کشف آتشکده در ایران که بدون کمترین شواهد باستان‌شناختی، حتی بناهای تخت‌ سلیمان تکاب و آتشگاه اصفهان را نیز تبدیل به آتشکده کرده‌اند، می‌تواند سودمند باشد. برای نمونه‌ای از این مکاره‌بازار می‌توان به خبری اشاره کرد که مدتی پیش، بسیاری از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها منتشر کردند و بدون معرفی شواهد و آثار یافت‌شده، مدعی کشف آتشکده آذربرزین مهر در محل چارتاقی «خانه دیو» در سبزوار شدند. همراه این خبر جنجالی و پرطمطراق عکسی نیز وجود داشت که مثلاً سند آن خبر بود. جالب بود که آن عکس نه تنها ارتباطی به کاربری بنا به عنوان آتشکده نداشت، که تصویری از چارتاقی «چارقاپو» در قصرشیرین و در فاصله نزدیک دوهزار کیلومتری سبزوار بود. برای نمونه چنین اکتشاف‌هایی به این صفحه بنگرید.

7- چند سال پیش یکی از دوستان اجنبی بنده که نه ایرانی است و نه مسلمان و نه تعلق‌خاطری به هیچ دین و دولتی دارد، اما عکاسی مشهور و زبردست، و متخصص زبان فارسی است، در درددلی گفته بود حالا که دولت شما به معاهده جهانی کپی رایت نمی‌پیوندد، چرا شما خودتان رعایت حقوق انسانی صاحبان آثار هنری را نمی‌کنید و آثارش را بدون اجازه و بدون نام او منتشر می‌کنید؟ چند روز پیش همین دوست می‌گفت کاش وضع به همان منوال می‌ماند و به سرقت اکتفا می‌شد. حالا کار به جعل کاغذ خرید هم رسیده است. یعنی نه فقط عکس‌ها را بلند می‌کنند و بدون اشاره به صاحب اثر در وبلاگشان منتشر می‌کنند، بلکه اسم و نشان خودشان را هم در زیر عکس می‌چسبانند تا کسی بدون اجازه آنها را بلند نکند. در کنار وبلاگشان هم به فارسی سره می‌نویسند: «بازنشر گفتارها و فرتوها با یادکرد از خاستگاه آزاد است» و حتی مدعی می‌شوند که قوانین کپی‌رایت را هم رعایت می‌کنند. سراسر وبلاگشان هم پر است از شعارهای عدالت‌جویانه و انسان‌گرایانه. اگر کسی می‌داند چه پاسخی به این دوست می‌توان داد، لطفاً به من هم خبر بدهد.

8- خبر آخر اینکه خانم مالاخوا (Н. М. Малахова) نیز گزارشی خواندنی در باره کاربری تقویمی چارتاقی‌های نیاسر و بازهٔ هور نوشته که در شماره دوازدهم مجله روسی‌زبان «میترا» Митра, Зороастрийский журнал (ویژه مطالعات زرتشتی)، چاپ سنت پترزبورگ (لنینگراد) و نیز در وب‌سایت انجمن دوستی ایران و بلاروس منتشر شده است. گزارش مالاخوا بر اساس ترجمه‌ای است که پیش از این آقای بوبریتسکوی (Т. Ч. Бобрицкой) از کتاب این نگارنده به نام «نظام گاهشماری در چارتاقی‌های ایران» انجام داده بود.

9- خبر آخرتر هم اینکه پیشاپیش جشن فرخنده شب یلدا/ چله خجسته باد. یکی از مهمترین بازمانده‌های این جشن، واژه بسیار کلیدی و روشنگر «یلدا» است که یک واژه سریانی و شاهدی مستند و قابل اتکا از روزگاران گذشته است. این واژه سندی برای نشان‌دادن خاستگاه آیین‌ها‌، گاهشماری‌ها و تمامی سنت‌های در پیوند با میلاد خورشید/ تولد خورشید/ زایش میترا و کریست سیستانی (کریسمس) است. شب یلدا به ویژه بر مردمان پامیر و بدخشان فرخنده باد که سال نوی آنان همچنان با شب یلدا آغاز می‌گردد.web analytics