Skip to content
 

تازه‌ها ۴

اول بهمن زادروز فردوسی

۱- پس‌فردا، سه‌شنبه یکم بهمن‌ماه یا بقول فردوسی «هرمزد بهمن» است که به احتمال بسیار، زادروز فردوسی است. به این مناسبت، انجمن دوستداران شاهنامه فردوسی در آمریکا، پوستر و فراخوانی را برای بزرگداشت این روز خجسته منتشر کرده است. امیدوارم در آستانه یک‌هزارمین سالگرد پایان سرایش شاهنامه (که ۲۵ اسفند سال آینده باشد) توجه بیشتری به این مناسبت تاریخی ایرانیان و فارسی‌زبانان جهان شود. (برای آگاهی بیشتر بنگرید به زادروز فردوسی).

۲- در همین زمینهٔ فردوسی و شاهنامه، خبر خوب دیگری را خانم نوشین شاهرخی فرستاده‌ و خبر داده‌اند که گفتار پژوهشیِ تازهٔ استاد جلال خالقی مطلق در وب‌سایت نوف منتشر شده است. نسخه پی‌دی‌اف این اثر ارزنده را از این نشانی می‌توانید دریافت کنید: «از شاهنامه تا خدای نامه».

۳- نسخه‌های چاپی تقویم سال ۱۳۸۸ ایرانی به همت مجله بخارا و شرکت بدرسیستم بزودی منتشر خواهد شد.

۴- آقای جواد کی پور از آن جوانان دقیق و نکته‌سنج است که همیشه نوشته‌های مرا در پژوهش‌های ایرانی می‌خواند و اشتباه‌ها و غفلت‌هایی را تذکر می‌هد. همیشه مدیونش هستم. ایشان پرسیده‌اند چه دلیلی دارم که ذوالقرنین همان کورش یا اسکندر نیست؟ در پاسخ عرض می‌کنم به این دلیل که هیچ دلیلی نیست ذوالقرنین همان کورش یا اسکندر باشد.

۵- یکی از دوستان می‌گفت می‌خواهند برای فلان کار «فرهنگ‌سازی» کنند. گفتم چقدر خوب بود که هیچکس به فکر فرهنگ‌سازی نبود و فقط می‌کوشیدیم همین ته‌مانده‌ای که از نسل پیشین بازمانده را حفظ کنیم. بالاخص که هر بی‌فرهنگی بیشتر شعار «فرهنگ‌سازی» بر زبانش جاریست.

۶- حکایت جعل و تقلب در داده های تاریخی و باستانی را نه تنها پایانی نیست که انگار تازه در حال «توسعه پایدار» است. تازگی‌ها اخباری در نشریات چاپی و اینترنت منتشر می‌شود که دانشمندان بقایای کشتی نوح را در فلان جا پیدا کرده‌اند. نوشته‌هایی بلندبالا و همراه با سیاهی‌لشکری از عکس و نقشه و کتیبه و هکذا. کتیبه‌اش واقعاً خواندنی و لذت‌بخش بود. حیف است شما هم اگر نخوانده‌اید، نخوانده از دنیا بروید. اسم چند دانشمند قلابیِ «اداره کل باستان‌شناسی شوروی!» در کنار اسامی «پنج تن آل عبا» در آن آمده که لذت مطالعه را دوچندان می‌کند. من وقتی این متن بسیار خواندنی را دیدم، متقاعد شدم که ما بجز نفت و انقلاب، می‌توانیم روی صادرات دروغ‌پردازان و حقه‌بازان هم سرمایه‌گذاری و «فرهنگ‌سازی» کنیم. حیف است که اینقدر در حال «فرهنگ‌سازی» و «بهینه‌سازی» و «ملت‌سازی» و چند سازی دیگر باشیم و در این مقوله مهمه بی‌توجه بوده باشیم. حتی لزوم تأسیس یک اتحادیه یا انجمن صنفی هم احساس می‌شود. (برای آگاهی بیشتر، عبارت کشتی نوح را جستجو بفرمایید. دویست هزار صفحه بیشتر نیست).

در شماره چند روز پیش روزنامه اعتماد، مقاله‌ای را دیدم به قلم یکی از دانشمندان متخصص که در باره درخت «انجیلی» مطالبی ارزنده نوشته بود. اما در ضمن، اشاره‌ای هم کرده بود که این درخت در فلان جا که کشتی نوح هم در آنجا پیدا شده، فراوان می‌روید. این مثال را از آن رو آوردم که چنین دروغ‌بافی‌هایی چگونه می‌تواند حتی بر روی ذهن دانشمندانی که در رشته دیگری تخصص دارند، تأثیر بگذارد و آن خیال‌بافی‌ها را امری یقینی بدانند.

۷- یکی از اعضای محترم همین اتحادیه نوشته بود که چرا به مقام عظمای شیخ بهایی تردید روا داشته‌ام که اگر امسال را یونسکو سال نجوم نامیده، به افتخار ایشان بوده است. عجبا که دلبستگی ما به یونسکو را پایانی نیست و آب کُری است که دستاوردهای ارزندهٔ اعضای اتحادیه (همچون روز جهانی کورش) را تر و تمیزتر جلوه می‌دهد و اسباب خوبیست برای فریفتن عوام‌الناسِ بی‌اطلاع و شعارزده. البته ابزار خوبی هم هست برای کوفتن بر سر کسانی که اهل کارهای زشتی مثل شک کردن و دیرباوری باشند.

۸- این تمثال بی‌مثال که عکسش را از روزنامه همشهری در آورده‌ام و مثلاً آناهید/ آناهیتا را نشان می‌دهد، هر چند که اثری نوساخته و بدون قدمت است، اما مانند نمونه‌های بالا ساخته و پرداخته یکی از اعضای آن اتحادیه محترم نیست و صرفاً یک اثر ذوقی و هنری است. اما گویا برای برخی مقاصد مفید تشخیص داده شد و جادرجا از آن به عنوان یک اثر تاریخی بی‌همتا یاد شد و در هزاران نشریه چاپی و اینترنتی منتشر شد و هنوز هم می‌شود.web analytics