Skip to content
 

تازه‌ها ۸

1- آقای عبدالخالق تکسار عکس اثر نویافته دیگری از بدخشان در افغانستان را فرستاده است. این اثر یک مُهر فلزی با ترکیبی ناشناخته است که تصویر پرنده‌ای بر آن نقش شده است.ظاهراً خوشه‌ای نیز در منقار این پرنده دیده می‌شود که در نوع خود می‌تواند جالب و استثنایی باشد. قطر این مهر حدود یک سانتیمتر است و در باره اصالت آن نمی‌توانم اظهارنظر کنم

2- آقای بهرام مراوندی- مدیر فایرفاکس فارسی- نقشه راهنمای لحظه تحویل سال آینده را برای شهرهای گوناگون جهان تهیه کرده است. همچنین ایشان به روال هرساله، سالنمای سال 1388 ایرانی همراه با راهنمای زمان جشن‌های ایرانی را به فایرفاکس فارسی افزوده‌اند که بطور خودکار در اختیار میلیون‌ها کاربر مرورگر فایرفاکس قرار می‌گیرد.

3- آقای جواد مفرد دو بیت از صدرالدین خجندی را فرستاده است که دلالت بر ارتباط «مهربین» اصفهان (کوه آتشگاه) با خورشید می‌کند: اصفهانا در آرزوی توام / شوقمند دیدار کوی توام / ماربینت که نسخه ارم است / آفتاب اندر و درم درم است.

گردآوری شواهد مکتوب و ملموس در این زمینه می‌تواند راهگشای مشکلات موجود در حل یک پرسش دیرین باشد که کاربری این بنای عظیم چه بوده است؟ چنانکه می‌دانیم نام «آتشگاه» برای این کوه و بنا یک نام عامیانه (مانند تخت جمشید و نقش رستم) است و تاکنون شواهد ملموسی از چنین کاربری پیدا نشده است. نگارنده اشاره‌های کوتاه حمزه اصفهانی در «سنی ملوک‌الارض و الانبیاء» و نیز نام اصیل و کهن بنا یعنی «مهربین» را دارای ارزش فراوان می‌داند. این نام به مرور زمان به گونهٔ «ماربین» تلطیف شده است. بنای خشتی کوچکی که اکنون بر فراز این کوه دیده می‌شود، اثری جدیدتر است که ارتباطی با بنای باستانی و سازه‌های اصلی آن ندارد.

4- خانم زینب رمضانزاده خبر انتشار اطلاعیه دیگری از دبیرخانه همایش چارتاقی‌های ایران را فرستاده است که می‌توانید در خبرگزاری میراث آریا بخوانید: برگزاری نخستین همایش ملی چارتاقی، کاربری و تاریخ‌گذاری.

5- انتشارات دانشگاه آکسفورد خبر از انتشار کاتالوگ کتاب‌های باستان‌شناسی منتشرشده در سال 2008 داده است. این انتشارات کتاب «جهش کشاورزی در دوران پیش‌تاریخی» را در ماه گذشته منتشر کرد و اکنون کتابی را در دست دارد که مشتاقان بسیاری در انتظار آن هستند. این کتاب قرار است در ماه آینده منتشر شود: اطلس کتاب مقدس.

6- گروهی فعال از دلسوزان کودکان و نوجوانان وب‌سایتی آموزنده و مفید راه‌اندازی کرده‌اند که در این وانفسای بی‌توجهی به وضعیت پرورش کودکان و انبوه نشریات و فیلم‌های گمراه‌کننده و نابودگر، کاری بزرگ و ستایش‌برانگیز است. دستشان را باید بوسید: کتابک، پنجره‌ای به جهان خواندن.

7- خانم فاطمه علی اصغر- خبرنگار خبرگزاری میراث فرهنگی- گزارش تازه‌ای در باره صخره‌کندهای کفترلی نوشته و به آن توجه و دلسوزی نشان داده است: نگارکندهای کفترلی رو به نابودی هستند.

8- چند روزی است که رونوشت نامه‌هایی برایم می‌آید که در آنها ادعا شده است، فرهنگستان هنر مرا به همایشی برای نقد و مناظره پیرامون کاربری تقویمی چارتاقی‌های ایران دعوت کرده و این بنده سراپا تقصیر پاسخی به آن دعوت‌نامه نداده و طفره رفته است. هرچند که دروغ و جوسازی از محتوای نامه‌ها آشکار بود و تاکنون هیچ دعوت‌نامه‌ای برای من نیامده که آنرا بپذیرم یا نپذیرم؛ اما برای اطمینان، قضیه را با فرهنگستان هنر در میان گذاشتم و آنان چنین همایش و برنامه‌ای را از اصل و اساس تکذیب کردند و گفتند که بدیهی است اخبار هر همایشی- همچون همیشه- از مدت‌ها قبل در رسانه‌ها و نیز در وب‌سایت فرهنگستان منتشر می‌شود.

ادعاهای دروغین و عجیب و غریب دیگری (همچون بلیط فرستادن برای استاد بزرگواری که مقیم استرالیا است) هم در آن نامه‌ها بود که ارزش پرداختن و پاسخگویی ندارد.

این نکته را نیز به فرهنگستان هنر عرض کردم که درست است که چنین موضوعی در حوزه فعالیت‌های آنان نیست، اما هرگاه فرهنگستان چنین تصمیمی بگیرد، بنده با کمال میل و علاقه از آن استقبال می‌کنم. چرا که بر این باورم میزان تسلط هر فردی بر دانشی خاص یا کمبوها و اشتباه‌های او ، از طریق مناظره و پرسش و پاسخ آشکار می‌شود. سنتی که بنا بر شواهد مکتوب در زمان پادشاهی شاپور یکم و خلافت مأمون رواج داشته و شاخصی برای تشخیص توانایی‌های علمی و فنی بوده است. طرفین مناظره نیز از چنین برنامه‌ای برای رفع اشتباه‌ها و کوتاهی‌های خود بهره فراوان می‌برده‌اند.

البته به برگزارکنندگان سمینار چارتاقی‌های ایران پیشنهاد داده‌ام که برنامه مناظره و پرسش و پاسخ در فهرست برنامه‌های سمینار گنجانده شود.web analytics