Skip to content
 

تازه‌ها ۱۱

1- فیلم مستند بلند و 150 دقیقه‌ای «روشنان آسمانی» که به بناهای تقویمی ایران و از جمله چارتاقی نیاسر و نیمروزان می‌پردازد، در شامگاه روزهای هفتم تا یازدهم فروردین‌ماه از شبکه چهارم تلویزیون پخش شد. قول داده بودم که پس از پخش سراسری فیلم، بخش‌هایی از آنرا در وبلاگ بگذارم؛ اما از آنجا که این کار موجب حذف بخش‌های وسیعی از فیلم می‌شود، ترجیح دادم از آن صرفنظر کنم. دوستانی که موفق به دیدن فیلم نشده‌اند و یا میل دارند نسخه‌ای از آنرا در اختیار داشته باشند، می‌توانند به بنده خبر دهند تا چند نسخه ای که در اختیار دارم را برایشان بفرستم.

2- از آنجا که برخی دخالت‌های ذوقی و نابجا و کارهای دلخواهانه و استفاده از نام‌ها و مبدأهای خیالی در نظام گاهشماری ایرانی، موجب آشفتگی‌هایی در میان غیرایرانیان شده است و گاه تصور کرده‌اند که انگاری گاهشماری ایرانی، موجود بی‌اصل و اساس و بی‌پایه‌ای است که هر کس می‌تواند به دستکاری در آن و ساختن مبدأ سالشماری و تغییر در اجزا و نام‌های آن بپردازد؛ خانم خدیجه نادری، گفتار کوتاه این نگارنده به نام «پاسداشت گاهشماری ایرانی» را به زبان فرانسه ترجمه کرده و در مجله فرانسوی‌زبان La Revue de Teheran منتشر کرده است. ترجمه انگلیسی این گفتار نیز بزودی منتشر خواهد شد. یکی از دستکاری‌های معروف در گاهشمای ایرانی، کتابچه‌ای ساختگی موسوم به سالنمای دینی زرتشتیان است که در حدود بیست سال اخیر منتشر می‌شود و آنرا در نزد عوام به دوران باستان و سنت دینی زرتشتی منسوب می‌کنند. یک چنین کارهایی، هیچ تفاوتی با قضیهٔ مومیایی تقلبی و انتساب آن به پادشاهی باستانی ندارد.

3- می‌گویند که پژوهش‌های ایرانی، بنا به گزارش نرم‌افزار آمارگیر و دیگر منابع آمارسنجی (همچون الکسا) با متوسط 1250 بازدید در روز و 38000 بازدید در ماه، پربازدیدترین وب‌سایت یا وبلاگ شخصی در زمینه مطالعات ایران باستان به زبان فارسی است. اگر چنین سخنی درست باشد، بیش از آنکه بخاطر اعتماد مخاطبان خوشحال باشم، شادمانم از اینکه آنان بخوبی متوجه شده‌اند که چه آرمان و برنامه‌ای را در پژوهش‌های ایرانی دنبال می‌کنم. نامه‌هایی که به دستم می‌رسد، نشان می‌دهد که بسیاری از خوانندگان متوجه نکات ظریفی که به اشارتی مختصر از آنها می‌گذرم، هستند و آنها را دنبال می‌کنند. همچنین احساس مسئولیت بیشتری می‌کنم تا مبادا گفتاری نسنجیده در نوشته‌هایم راه پیدا کند.

4- روانشاد استاد عبدالحی حبیبی بیش از آن شهره است که نیاز به معرفیِ همچو منی داشته باشد. روز گذشته آقای ابراهیم شیاسی ارانی، خبر داد که فرزندان استاد، وب‌سایتی را با عنوان علامه عبدالحی حبیبی برای گردآوری و انتشار آثار فراوان و ارزندهٔ پدر تدارک دیده‌اند. نسخه پی‌دی‌اف کتاب معروف ایشان به نام «زبان دوهزار سالهٔ افغانستان یا مادر زبان دری» که در شرح و تحلیل کتیبه «سرخ‌کتل» بغلان است، و آثار فراوان دیگری را می‌توانید در آن وبگاه بیابید.

5- برخی دوستان نظر مرا در باره خبر پیدایی کتیبه‌ای هخامنشی در رامهرمز جویا شدند. متأسفانه تاکنون عکس یا خبر موثقی از این کتیبه را ندیده‌ام و نمی‌توانم پیرامون آن اظهارنظر کنم. لابد اگر چنین خبری صحت داشته باشد، گزارش‌های معتبر و عکس‌هایی از آن منتشر خواهد شد. عکس‌هایی که تاکنون همراه با این خبر منتشر شده‌اند، متعلق به کتیبه‌های دیگر و از کتیبه خشیارشا در موزه در ایران باستان بوده و ارتباطی با این خبر ندارند.

6- آقایان محمدحسین طالع زاده، اردلان میرهادی و تعدادی دیگر از یاران آنان، گروهی نجومی به نام پروکسیما در شیراز تشکیل داده‌اند و فعالیت‌های مفیدی انجام می‌دهند. یکی از فعالیت‌های این گروه که حدود دو یا سه سال است، پیگیری می‌نمایند؛ مشاهدهٔ وضعیت طلوع و غروب خورشید در چارتاقی «گهواره دید» شیراز است که نمونه‌ای از اخبار آنرا همراه با عکسی بسیار زیبا می‌توانید در وبلاگ پروکسیما ببینید: «اعتدال پاییزی در گهواره‌دید شیراز». البته بنای فعلی چارتاقی گهواره دید، بنایی است که در دورانی جدیدتر بر روی بنای اصلی ساخته شده و لازم است میزان تغییرات و تفاوت‌های احتمالیِ آنها بررسی شوند.

7- یکی از خوانندگان خواسته بود که چند عکس در رنگ‌های گوناگون از طرح زمینهٔ پژوهش‌های ایرانی برایش بفرستم تا در وبلاگش از آنها استفاده کند. پرسشی هم در بارهٔ خاستگاه آن مطرح کرده بود که شاید پاسخ آن به کار خوانندگان دیگری هم بیاید: عکس‌های زمینه و پیشانی پژوهش‌های ایرانی از نقشه‌های قالی معروف به «غیاث آباد» اقتباس شده که شهرتی جهانی دارد. برای یک بچه دهاتی که بهترین بازی‌های کودکی‌اش را در کوچه‌ها و گذرهای آکنده از گل و بوتهٔ همین قالی‌ها انجام داده، چه چیز بهتر از این که باز هم روی همان قالی‌ها بازی‌های بزرگسالی‌اش را دنبال کند. قالی غیاث آباد به مانند دیگر هنرهای سنتی و بومی ایرانی، در جهان بیشتر شناخته شده است تا در درون مرزهای میهن. اکنون قالی‌هایی با نام غیاث آباد در کشورهای دیگر و از جمله در هند تولید می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با قالی غیاث آباد و دسترنج زنان هنرمند آن، عبارت giasabad carpet را در موتورهای جستجو دنبال کنید و یا برای نمونه اینجا را ببیند.

قالی فراهان غیاث آباد

8- نشر چشمه خبر داده است که رونمایی کتاب تازه‌ای از آقای احمدرضا احمدی به نام «همهٔ شعرهای من» در ساعت 5 بعدازظهرِ روز 31 فروردین در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

9- می‌گویند وزارت علوم تصمیم گرفته است بخاطر اینکه امسال سال اصلاح الگوی مصرف است، دست از یک اسراف‌کاری و ولخرجی بردارد و لازم نباشد پس از این دانشجویان مقطع فوق‌لیسانس (یعنی همان کارشناسی ارشد) پایان‌نامه تحصیلی بنویسند. خدا را شکر که در دستگاه آقایان جز همین یک قلم، کار بیهوده و اسراف دیگری در میان نبوده است و حالا در آن وزارتخانه فخیمه، «الگوی مصرف» به میمنت و مبارکی «اصلاح» شده است.web analytics