Skip to content
 

تازه‌ها ۱۶

1- ایرانِ امروز در تبِ داغ رویدادهایی می‌سوزد که هنوز نمی‌دانم چه نامی می‌توان بر آن نهاد. رویدادهایی که با اعتراض‌های مردمی به دستکاری در نتیجه انتخابات آغاز شد و با خشونت‌های حیرت‌انگیزی که واقعاً لزومی نداشت، روبرو شد. اعتراض‌های گسترده و سرکوبی‌‌های گسترده‌تر، موج وسیع دستگیری‌ها و کنترل رسانه‌ها و اخراج خبرنگاران خارجی، شیوه های نسنجیده و تحریک‌آمیز تلویزیون در انعکاس اخبار و گزارش‌ها، موجب شد تا التهاب‌ها بالاتر برود و ایران در صدر اخبار تمام رسانه‌های جهان قرار بگیرد. چشم‌انداز آینده همچنان مبهم و نگران‌کننده است. با خود می‌اندیشم که اعتراض‌های مسالمت‌آمیز به برخی رفتارهای حکومتی، در سراسر جهان امری بدیهی و شناخته‌شده است و نشانه‌ای از علاقه و حساسیت مردم به سرنوشت خود و جامعه‌ای بهتر است. چنین تظاهراتی، حتی نشانه‌ای است برای حکومت‌هایی که از پشتیبانی مردمی برخوردارند و الزاماً به معنای ضدیت با حکومت و یا به رسمیت‌نشناختن آن نیست. حیرت‌انگیز است که واقعاً چه نیازی به آوردن چنین حجم عظیمی از نیروهای گوناگونِ ضد شورش به خیابان‌ها و ملتهب‌کردن بیشتر جو عمومی جامعه بود؟ آیا از توان تحمل و توان مهار سنجیدهٔ ناآرامی‌ها تا این اندازه کاسته شده که لازم است عده زیادی از معترضان کشته و مجروح شوند و یا به شدت کتک بخورند؟

2- دیروز نخستین روز تابستان و زمان دیدار خورشید در تقویم‌های آفتابی بود. امسال بخاطر روحیه‌ای که همهٔ ما دچارش هستیم در این برنامه‌ها شرکت نکردم و علاقه ای هم به انجام آن نداشتم. اما خبردار شدم که حدود صد نفر از دوستداران اخترباستان‌شناسی از شهرهای گوناگون به نیاسر رفته‌اند و با راهنمایی دوستان عزیزم- آقایان اکبرزاده و اشکان خراسانی به تماشای یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طلوع خورشید نشسته‌اند. هنگامی که این دوستان در بامداد دیروز با تلفن وضعیت آسمان و چارتاقی نیاسر را خبر می‌دادند، خیلی جای خودم را در آنجا خالی می‌دیدم و به آنان حسودیم می‌شد. امیدوارم عکس‌هایی که این دوستان در نیاسر گرفته‌اند، به دستم برسد تا به گزارش‌های پیشین بیفزایم.

3- خانم شیوا مقدم، گزارشی از خانم لیدیا کانکووا در وبلاگشان منتشر کرده‌اند که بسیار خواندنی و جالب است. لیدیا اهل بلغارستان و ساکن آلمان است. او یک هنرمند و طراح لباس با شخصیتی استثنایی است که آثار خود را با الهام از شاهنامه فردوسی، گلستان سعدی و دیگر آثار ایرانی و شرقی پدید می‌آورد.

4- آقای بردیا حشمتی چند طرح گرافیکی از نماهای بازسازی‌شدهٔ زیگورات چغازنبیل را برای نگارنده فرستاده‌اند تا کاستی‌های آنرا جبران کنند. ایشان همچنین در نظر دارند تا طرح‌هایی بازسازی‌شده از طلوع خورشید در بناهای تقویمی ایران را نیز تهیه کنند. طرح‌های آقای حشمتی بسیار زیبا و گیرا هستند و نشانه‌ای از توان فنی و ذوق هنری ایشان. امیدوارم و بی‌گمانم که کوشش‌های این جوان فعال و توانا به نتیجه‌ای شایسته و بایسته خواهد رسید.

5- بسیاری از دوستان در گفتگوها یا در نامه‌ها، از سکوت حیرت‌انگیز کسانی که به مسائل ایران و میهن‌پرستی می‌پردازند، ابراز تعجب کرده‌اند و می‌گویند که چگونه است اینان تا این اندازه در قبال رویدادهای اخیر کشور ما سکوت پیشه کرده‌اند. اما بنده برخلاف این دوستان هیچ تعجبی نکردم و انتظار آنرا هم داشتم که بعضی کسانی که برای مردن جوجه فلامینگوهای دریاچه بختگان و لاک‌پشت‌های دریاچه پریشان و سنگ و آجرهای فلان بنای باستانی و سوژه‌هایی از این قبیل اشک می‌ریختند و ناله و استغاثه‌اشان گوش فلک را پر کرده بود؛ اکنون برای جان انسان‌ها و مرگ مظلومانه و تجاوز به حقوق بدیهی و انسانیِ هم‌میهنانشان کمترین واکنش و اعتراضی نشان ندهند. چرا که چنان واکنش‌هایی، کاری بی‌خطر بود و اسباب محبوبیتی را هم فراهم می‌آورد. اما چنین واکنش‌هایی می‌تواند منافع و موقعیتشان را به خطر اندازد و انسان عاقل جایی نمی‌خوابد که بیم ضرر و زیانی می‌رود. این عده در سکوت به دقت اوضاع را رصد می‌کنند تا موضع‌گیری‌های آتی خود را با منافع شخصی خود تطبیق دهند. هرگاه احساس کنند که معترضان رو به شکست هستند، بلافاصله در مذمت آنان سخن می‌رانند که مثلاً ساده‌لوح و فریب‌خورده بودند و نمی‌دانستند که این یک دعوای جناحی است. و اگر معترضان رو به موفقیت باشند، زودتر از آنان به آن لباس در می‌آیند و از پیروزی «جنبش خود» سخن می‌رانند. اگر هم بلاتکلیف باشند و کفّهٔ هیچکدام بر دیگری نچربد، چیزهایی می‌گویند و می‌نویسند که مبهم و دوپهلو باشد و در صورت نیاز بتوان به هر دو شکل از آنها بهره گرفت. این رویکرد محتاطانه و منفعت‌طلبانه یکی از عوامل شکست همیشگی جنبش‌ها و سلطهٔ کاسب‌مسلکان بوده است.

6- برای تازه‌های 16 مطلب دیگری ندارم که بنویسم. این روزها همه (و از جمله خودم) متوجه رویدادهای اخیر هستند و جز این نیز انتظار نمی‌رود.web analytics