Skip to content
 

انتشار کتاب فرهنگنامه عکس ایران

به خاطره جاودان دو همسفر و همراه عزیز و از دست رفته: زنده‌یادان بهروز مرادی غیاث‌آبادی و رحمان رجبی یزدانی‌فر

کتاب فرهنگنامه عکس ایراناز فروردین‌ماه سال ۱۳۷۲ که روند طولانی تحقیق، تألیف و عکاسی کتاب مرجع و مستند فرهنگنامه عکس ایران آغاز شد، تاکنون بیست سال می‌گذرد. بیست سالی که به انتظار امروز سپری شد و پس از سفرهای فراوان در سراسر ایران و رنج‌های بی‌پایان و دلنشین و پرخاطره به پایان رسید. برخی از بخش‌های این کتاب در سال‌های دهه ۱۳۷۰ به شکل جزوه‌های مستقل و موضوعی منتشر شدند و همواره مترصد بودم تا بتوان همه عکس‌ها و موضوع‌ها را بطور یکجا آماده و منتشر کرد. اکنون فرهنگنامه عکس ایران با حدود دو هزار قطعه عکس سیاه وسفید و رنگی  و ۱۵۳۶ صفحه رحلی به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده است.

فرهنگنامه عکس ایران در بردارنده مجموعه‌ای متنوع از هر آن پدیده‌ای است که با فرهنگ و تمدن ایران در پیوند است. برخی از بخش‌ها و زیربخش‌های موضوعی کتاب عبارتند از: نگارکندها، کتیبه‌ها، سنگ‌نگاره‌ها، پیکره‌ها، آب‌انبار، پل، کاروانسرا، میل، مناره، برج، آرامگاه، گنبد، گنبدخانه، نیایشگاه، مسجد، کاخ، دروازه، قلعه، تاق، گنبد، بادگیر، ستون، محراب، در و پنجره، آجرکاری، گچبری، کاشیکاری، دیوارنگاره، مقرنس، پیشه‌ها، صنایع دستی، دست‌ساخته‌ها، ابزارآلات، ساز، درختان کهن، تپه‌های باستانی و بسیاری مضامین دیگر. تعدادی از آثار و صاحبان حرفی که عکس آنها در فرهنگنامه منتشر شده، در طول این سال‌ها از بین رفته یا درگذشته‌اند و رد و نشانی از آنها در این کتاب بازمانده است.

این کتاب همچنین در بردارنده شیوه‌نامه تفصیلی چگونگی ثبت و طبقه‌بندی فرهنگ دیداری ایران است که در سال ۱۳۷۵ توسط نگارنده وضع و پیشنهاد شده است. تنظیم کتاب ترکیبی از طبقه‌بندی موضوعی همراه با دو فهرست اعلام الفبایی به زبان‌های فارسی و انگلیسی است.

نگارنده به دلیل اینکه در تمام مدت عکسبرداری و سفر و پژوهش در ایران، در همه جا از محبت و صفا و مهربانیِ بی‌دریغِ مردم برخوردار بوده، پاداش و بهره خویش را از پدید آوردن فرهنگنامه عکس ایران به دست آورده است. همین که سالیان دراز برای پژوهش‌های میدانی و عکاسی از ایران و یادگارهای پیشینیان و آشنایی با فرهنگ مردم به هر گوشه و کرانه این سرزمین سفر کرد و زیر آسمان پهناور شبانه‌اش به تماشای تماشاگه نیاکان پرداخت و از مردم خوب و خونگرم و دوست‌داشتنی روستاها و شهرهای دورافتاده مهر بی‌شمار دید و یادبودها و خاطره‌های فراوان و فراموش‌نشدنی گرد آورد، بزرگترین و با ارزش‌ترین پاداش ممکن بوده است.

همچنین بنگرید به:

رونمایی کتاب فرهنگنامه عکس ایران
گزارش خبرگزاری کتاب: رونمایی از فرهنگنامه عکس ایران در نمایشگاه کتاب تهران (English)
گزارش سایت عکاسی: رونمایی از کتاب فرهنگنامه عکس ایران
گزارش خبرگزاری کتاب: فرهنگنامه عکس ایران سندی ماندگار از دستاوردهای تمدن ایران زمین است
گزارش دانشجو آنلاین: مراسم رونمایی کتاب فرهنگنامه عکس ایران
گزارش کتابخانه مجلس: دستاوردهای تمدن ایران زمین در فرهنگنامه عکس ایران

وب‌سایت فرهنگنامه عکس ایرانweb analytics